Opis działalności
Opis działalności spółki
Obszarami działania TELESTO S.A. są ograniczanie zapylenia przy przesypywaniu i transportowaniu substancji pylących w przemyśle w szczególności w energetyce, przemyśle wydobywczym i przetwórstwa kamienia, zabezpieczenia i systemy przeciwpożarowe zwiazane z zastosowaniem mgły wodnej Telesto, oraz inne systemy stosujące mgłę wodną w przemyśle. Spółka oferuje kompleksowe wykonanie systemów odpylania oraz systemów przeciwpożarowych – zaprojektowanie systemu dla istniejących obiektów przemysłowych lub nowych inwestycji, sprzedaż urządzeń wchodzących w skład systemu, montaż i uruchomienie systemu oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Spółka oferuje systemy przeciwpożarowe oparte na głowicach mgłowych w ramach współpracy ze swoim założycielem – Telesto Sp. z o.o.
Spółka rozwija także zastosowania systemów mgłowych do celów chłodzenia w przemyśle produkcji mięsa i wędlin. Stroną opisującą to rozwiązanie jset www.chlodzeniewedlin.pl
Opis rynku, na którym działa spółka
Spółka działa na rynku szeroko pojętych instalacji przemysłowych. Ze względu na fakt, że oferowany produkt można uznać za niszowy, nie istnieją publicznie dostępne raporty dotyczące tego rynku i nie jest możliwe określenie wielkości rynku instalacji ograniczenia zapylenia jako takich lub instalacji zabezpieczenia ppoż związanych z mgła wodną. Podobnie trudno jest mówić o pozycji na rynku, która wynikać mogłaby z procentowego udziału spółki w całkowitej wielkości rynku. Na podstawie informacji jakie spółka zdobywa działając na rynku wynika, że jest ona jedną z 3-4 oferujących systemy mające na celu ograniczenie zapylenia w podobnym zakresie, jeżeli chodzi o zastosowanie do ochrony przeciwpożarowej jedną z 5-10 firm oferujących te rozwiazania w Polsce, zaś w zakresie chłodzenia wędlin jedną z kilku firm.
Zarys planów strategicznych spółki:
Zgodnie z treścią Dokumentu Informacyjnego strategia rozwoju spółki przedstawia się następująco:
Celem strategii emitenta jest rozwój sprzedaży prowadzący w pierwszej kolejności do osiągnięcia rentowności oraz zapewnienia środków na inwestycje rozwojowe, zaś w kolejnych okresach osiągnięcie stabilnego wzrostu przy zachowaniu rentowności. Powyższe cele maja być osiągnięte poprzez zbudowanie stabilnej pozycji na polskim rynku oraz sukcesywne tworzenie kanałów dostaw na rynki zagraniczne.
W ramach strategii krótkoterminowej Spólka skupia się na wykorzystaniu potencjału na istniejące aplikacje oferowane aktualnie na rynku oraz sukcesywne rozwijanie rozwiazań Prowadzone działania będą dotyczyły:
- Oferowania rozwiazań ograniczenia zapylenia oraz przeciw pożarowy w Polsce i wybranych krajach świata
- Dalszej popularyzacji i zwiększenia bazy zainstalowanych systemów ograniczenia zapylenia oraz ppoż,
- Wspierania istniejących partnerów zagranicznych w celu zwiększenia efektywności ich działania w obszarach ograniczenia zapylenia oraz zabepieczenia ppoż (Niemcy, RPA, Indie, Wielka Brytania).
- Rozwój systemów chłodzenia wędlin jako dodatkowego obszaru sprzedaży w Polsce.
Strategia średnio i długoterminowa obejmuje następujące najważniejsze działania:
- Rozwój nowych rynków poprzez rozszerzanie grup klientów zainteresowanych ograniczaniem zapylenia oraz zabezpieczenia ppoż przy pomocy mgły wodnej,
- Wejście na kolejne rynki zagraniczne
- Poszerzenie grupy klientów OEM, mogących stosować rozwiązania Telesto
Innym celem strategii długoterminowej jest rozwój nowych aplikacji opartych o technologię ograniczenia zapylenia oraz inne przy pomocy mgły wodnej. Naturalnym celem będą ci klienci, którzy już znają tę technologię i będą zainteresowani jej zastosowaniem w kolejnych punktach swoich procesów technologicznych. Ten element strategii może wymagać pozyskania nowych komponentów, na przykład głowic generujących mgłę wodną inną metodą, niż stosowane dotychczas. Emitent będzie starał się współpracować w tym zakresie z licencjodawcą, lub pozyska potrzebne elementy na rynku.
W zakresie elementów związanych z ESG, Spółka ze względu na swoją wielkość nie wyznacza osobnej komórki związane z realizacją celów ESG, a w miarę możliwości włącza je do bieżącego funkcjonowania, między innymi w następujący sposób:
W zakresie czynników środowiskowych (E) – spółka oferuje rozwiązania, które w swoim założeniu mają zmniejszać zużycie zasobów naturalnych (woda) oraz zmniejszać zanieszczyzenie np. ewentualnymi odpadami popożarowymi lub produkcyjnymi (zanieczyszczona woda). W skali swojej działalności spółka wybiera rozwiązania ograniczające zużycie energii, stosuje spotkania online ograniczając działaności związaną min z podóżami samolotami, wybiera w miarę możliwości środki transportu o mniejszym śladzie węglowym (statek, pociąg).
W zakresie czynników społecznych (S) – spólka dba o zgodne zarówno z prawem jak i ogólnie przyjętymi dobrymi praktykami – warunki pracy oraz środowisko pracy zachowując różnorodność oraz brak dyskryminacji ze wględu na wiek, pochodzenie, płeć lub inne czynniki.
W zakresie czynników społecznych ład korporacyjnego (G) spóła stosuje adekwatne do swojego rozmiaru wewnętrzne praktyki w celu zapewnienia podejmowania skutecznych decyzji, przestrzegania prawa i odpowiadania na potrzeby interesariuszy. W raporcie rocznym Spółka publikuje informacje o aktualnym stanie stosowania zasad ładu korporacyjnego określonych w dokumencie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect.